Choď na obsah Choď na menu
 


Behanie predlžuje život až o tri roky

6. 5. 2015

stiahnut.jpg

Venujete sa pravidelne behaniu? Dobré pre vás. HealthDay informuje, že podľa nového výskumu žijú ľudia, ktorí behávajú, až o tri roky dlhšie oproti ľuďom, ktorí sa tejto športovej činnosti nevenujú. 

Najlepšou správou z daného výskumu však je, že aj ľudia, ktorí behávajú len vo voľnom pomalom tempe a kratšie, zaznamenávajú toto predĺženie takisto. Výskum pritom nebol krátkodobý, trval až 15 rokov. 

„Ľudia nemusia behávať veľa, aby získali výhody pre svoje zdravie. Dúfam, že táto štúdia dokáže motivovať viac ľudí k tomu, aby začali behávať a pokračovali v tom,“ skonštatoval vedúci autor štúdie Duck-chul Lee. 

Autori štúdie nevedeli presne prísť na to, čo stojí za predĺžením života o tri roky, ale dokázali aspoň to, že existuje spojitosť medzi behaním a dlhším životom. Svoju úlohu však zrejme zohráva aj to, že ľudia, ktorí behávajú, často žijú zdravo vo všeobecnosti. 

Výhodné pre zdravie sú podľa výskumu aj krátke behania. Minimom je podľa neho 51 minút behanie týždenne, čo znamená, že vám stačí behať iba raz či dvakrát, a to v rýchlosti 9,6 km za hodinu. 

Do štúdie sa zapojilo 55 000 dospelých jedincov vo veku od 18 do 100 rokov, ktorí boli počas 15 rokov sledovaní – zaznamenávali sa ich bežecké rutiny a stravovacie návyky. Jedna štvrtina z nich boli bežci. 

Práve tí pasívni jedinci mali predpokladaný dožitý vek v priemere o tri roky kratší ako bežci. Navyše, mali aj o 30 % vyššie riziko smrti z rôznych dôvodov a až o 45 % vyššie riziko smrti z dôvodu srdcovocievnej choroby. 
 

Aj troška je lepšia ako nič

Zaujímavé však bolo, že aj ľudia, ktorí behávali len 5 až 10 minút denne, mali o 28 % nižšie riziko smrti ako pasívni jedinci a dokonca až o 58 %, ak išlo o úmrtie spôsobené srdcovocievnou chorobou. 

Dôležité však je, že behávať treba dlhodobo. Najväčšie výhody získavajú jedinci, ktorí behávajú pravidelne aspoň šesť rokov. U nich boli zaznamenané aj najlepšie výsledky zdravia srdca a pľúc. 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.