Choď na obsah Choď na menu
 


Slovensko sa blíži k najobéznejším krajinám sveta

6. 5. 2015

tucnota.jpg

Ešte koncom minulého tisícročia bolo bežné vidieť, ako ihriská pred činžiakmi na Slovensku ožili. Deti sa vrátili zo školy, naučili sa na ďalší deň a vybehli von si zahrať futbal, hokejbal, bicyklovať sa či len tak pobehovať s kamarátmi. To sa však už dnes nevidí. 

Spohodlneli sme. Nie len deti teraz trávia viac času doma pred obrazovkami televízorov, počítačov, tabletov či mobilov. Stáva sa to aj doménou dospelých, čo vedie k stále horšiemu stavu všeobecnej populácie. A aj vďaka tomu sa Slovensko nebezpečne približuje k najobéznejším krajinám sveta. 

Svetová zdravotnícka organizácia vydala aj tento rok správu o vývoji obezity vo svete. Tá neustále rastie a za ostatných dvadsať rokov sa počet obéznych ľudí zvýšil dvojnásobne. Regiónom, ktorý trápi najviac nadváhy a obezity, je Severná Amerika. Naopak, najmenej prípadov nadváhy a obezity registrujú v juhovýchodnej časti Ázie.

U mužov nad 18 rokov je najvyššia v Spojených štátoch amerických, Veľkej Británii, Kanade a Austrálii. Trápi však aj našich západných susedov. Česi sa radia medzi zopár krajín sveta, u ktorých je viac ako štvrtina dospelej mužskej populácie obézna. Slovensko však na tom nie je omnoho lepšie. Radí sa medzi krajiny s 15 až 24,9% podielom obéznych chlapov. 

Varovanie však prichádza, keď sa zameriame len na ženy. Tie tvoria väčšiu časť obéznych ľudí na celom svete i v našej malej krajine. Viac ako 25 % slovenských žien je obéznych! Väčšina kontinentálnej Európy, s výnimkou Slovenska, Česka, Poľska, Ruska a Pobaltských krajín je v 15 až 24,9% zóne. 

Strašidelným faktom je, že ročne zomrie na obezitu zhruba 3,4 milióna ľudí. A nad tým sa treba naozaj zamyslieť. Slovákom chýba dostatok pohybu a rodičia by sa mali snažiť, aby aspoň svoje deti naučili aktívnejšiemu životnému štýlu. Pár hodín telesnej výchovy totiž nepreváži hodiny sedenia pred počítačom a ležania pred televízorom. Navyše tak vznikajú zlé návyky do budúcnosti. 

 

Komentáre

Pridať komentár

Prehľad komentárov

Zatiaľ nebol vložený žiadny komentár.